Retenční střechy
Nabízíme inteligentní střešní systémy v podobě zelených a modrých střech. Navrhneme vám komplexní řešení pro vaši budovu v souladu s nejnovějšími urbanistickými trendy, které podporují harmonii městské zástavby s přírodou. Vytvářejte s námi infrastrukturu, která zvyšuje energetickou efektivnost staveb, podporuje zadržování vody a přispívá k biodiverzitě ekosystémů v zastavěných oblastech naší krajiny.
VÝHODY RETENČNÍCH STŘECH
Zabraňují přehřívání střech a navazujících konstrukcí
Působí jako výborná zvuková izolace
Filtrují částice prachu a omezují jejich víření v ulicích
Produkují kyslík a spotřebovávají oxid uhličitý
Zpomalují odtok dešťové vody
Vytváří nové hodnotnější městské ekosystémy z pohledu fauny a flóry
Snižují přehřívání uličních celků v případě četnějšího rozšíření
Výborná ochrana hydroizolace před působením UV záření
Estetický prostředek výrazové architektury moderních staveb
ZÁKLADNÍ POJMY Z OBLASTI ZELENÝCH A MODRÝCH STŘECH
Zelená střecha je obecně používaný pojem, ale ve skutečnosti se jedná o vegetační střechu.
Modrou střechou je myšlena přitížená střecha s vrstvou kačírku.
Extenzivní vegetace
Tloušťka vegetační vrstvy je velmi malá (50–150 mm), takže přitížení střešní nosné konstrukce je minimální. Zásobování vodou a živinami se děje pouze přirozenými procesy. Extenzivní ozelenění střech je plošné ozelenění s vegetačními formami, které se udržují samovolně ve společenstvu blízkém společenstvům rostlin na přirozených stanovištích a které vytvářejí na malé vrstvě substrátu trvalý a zapojený rostlinný kryt.
Intenzivní vegetace
Tloušťka vegetační vrstvy se pohybuje v rozmezí 150–1000 mm. Souvrství má vysokou schopnost zadržovat dešťovou vodu, což je významné pro zavlažování v extrémně suchém období. Přesto je dobré počítat s umělým zásobováním vodou a živinami. Mohou se zde pěstovat i náročnější rostliny jako růže, nízké křovinaté rostliny, nízké keře a při odpovídajícím zvýšení vegetační vrstvy i střední a vyšší keře.
Vegetační vrstva
Substrát umožňuje růst rostlin na střešních konstrukcích. Složení a tloušťka vrstev pěstebného souvrství jsou dány požadavky rostlin, klimatickou expozicí stanoviště rostlin a dalšími okolnostmi. Pro náročnější zeleň má vrstva tloušťku obvykle nad 150 mm, pro suchomilné rostliny obvykle do 150 mm.
Kačírek
Kačírek je přírodní kamenivo získávané tříděním říčního písku, který je těžen z nánosů v pískovnách nebo bagrován z říčního dna. Jedná se o drobné prané oblázky, nejčastěji frakce 16-32.
Hybridní deska EnviBoard
Jedná se o technickou vrstvu kombinující funkci drenážní (odvedení vody ze souvrství nad vodotěsnicí vrstvou) a současně hydroakumulační (zajištění nutného minimálního množství vody pro růst rostlin v pěstebních souvrstvích a regulace průtoku dešťových vod při krátkodobých intenzivních srážkách). Zároveň slouží jako ochrana vodotěsnicí vrstvy.
Lokalita s vysokými úhrny srážek
Jedná se o místa vyznačená na mapě, kde je s ohledem na suchomilné rostliny potřeba zvýšit drenážní schopnost skladby.